bezrobocie

Typy bezrobocia Listopad 17, 2009

Filed under: Uncategorized — paulinapc @ 7:54 pm

W gospodarce rynkowej wyróżnia się następujące typy bezrobocia:

Bezrobocie naturalne – związane z niedopasowaniami strukturalnymi. Może występować zarówno w sytuacji równowagi na rynku pracy (kiedy popyt na pracę równa się podaży pracy) i jej nierównowagi (naturalna stopa bezrobocia). Obejmuje:

Bezrobocie frykcyjne – wynika z niedopasowania posiadanych kwalifikacji pracy i miejsca zamieszkania do wymaganych w pracy czy z asymetrii informacji pracodawców i pracowników; obejmuje również osoby, które pozostają bezrobotnymi tymczasowo, z powodu zmiany pracy.

Bezrobocie strukturalne – wynika z niedopasowania struktury podaży siły roboczej do popytu na nią. Jest to związane np. z zamykaniem niektórych gałęzi przemysłu lub przestojem gospodarczym w niektórych regionach kraju.

Bezrobocie dobrowolne – wywołane na skutek braku akceptacji na oferowany poziom płacy realnej przez niektórych pracowników poszukujących zatrudnienia.

Bezrobocie przymusowe – związane z nadwyżką całkowitej podaży siły roboczej nad całkowitym popytem na siłę roboczą. Według przedstawicieli ekonomii neoklasycznej ta sytuacja jest spowodowana istnieniem płacy minimalnej (skłania to pracodawców do mniejszego zatrudnienia, niż optymalnego). Keynesiści natomiast źródło bezrobocia przymusowego znajdują w niedostatecznym popycie konsumpcyjnym i inwestycyjnym (jest nazywane bezrobociem koniunkturalnym, ponieważ popyt globalny ulega wahaniom koniunktury).

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s